Support service
×

Kotace

Pojem „kótovat“ s největší pravděpodobností pochází z francouzského slovesa „coter“, což znamená ohodnoti / označit čísly. Kotace je hodnota jedné měnové jednotky vyjádřená v jiné měně.

 

Například sazba EUR/USD je 1,2750. To znamená, že jedno euro má hodnotu 1,2750 dolarů. Měna, která se prodává nebo kupuje, je základní nebo podkladovou měnou. Kótovaná měna je měna, ve které je denominována cena podkladové měny. V páru EUR/USD je tedy euro základní měnou, zatímco americký dolar je kótovanou měnou. Základní, podkladová, měna je vždy první v páru. Všechny transakce se provádějí v základní měně. Euro (EUR) má vždy funkci základní, neboli podkladové, měny. Britská libra (GBP) je také základní měnou ve všech párech, s výjimkou v páru s eurem. Japonský jen (JPY) může být pouze kótovanou měnou.

 

Kotace mohou být přímé nebo nepřímé. Přímé kotace vyjadřují množství národní měny na zahraniční jednotku: USD/JPY, USD/CHF, USD/CAD atd. Nepřímé kotace odráží množství cizí měny na národní jednotku: EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD a jiné.

 

Z kotace můžeme vyčíst dvě věci. Například sazba EUR/USD je 1,2750–1,2750. První údaj je prodejní cena základní měny (Bid cena). V důsledku toho je druhý údaj – cena nákupu základní měny za měnu kótovanou – cena Ask.
Rozdíl mezi těmito sazbami se nazývá spread. Výše spreadu závisí na měnovém páru, součtu obchodu a tržním chování. Kotace odrážejí tržní prostředí i poměr poptávky k nabídce.


Podělte se o svůj názor

Děkujeme! Přejete si ještě něco dodat?

Jak byste ohodnotili odpověď, kterou jste obdrželi?

Zanechte komentář (nepovinné)

Vaše zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.
Děkujeme, že jste věnovali čas na vyplnění našeho online dotazníku.

smile""