Support service
×

Index nákupních manažerů ISM (PMI)

Index nákupních manažerů ISM (PMI) byl v minulosti znám jako Index Národní asociace nákupních manažerů (NAPM).

Institut pro řízení zásobování (Institute for Supply Management; ISM) se do ledna 2002 jmenoval Národní asociace nákupních manažerů.

ISM PMI nad 50 naznačuje expanzi výrobní činnosti, zatímco výsledek pod 50 naznačuje kontrakci. Často je to tak, že když má ISM PMI hodnotu kolem 60, investoři se začínají obávat možného přehřívání hospodářství, růstu inflace a zavedení odpovídajících opatření, například zvýšení úrokových sazeb, ze strany Federálního rezervního systému. Když se index propadne ke 40, mluví investoři o recesi. Poslední dobou začali investoři věnovat pozornost nejen kompozitnímu PMI (viz metoda výpočtu), ale i jednotlivým složkám, například zaměstnanosti a provozním nákladům. ISM PMI je tedy zveřejňován těsně před údaji o nezaměstnanosti a často je použit ke zpřesnění údajů Bureau of Labor Statistics.

Vypočítává se z pěti složek, které mají tyto konkrétní hodnoty: nové objednávky (30 %), výroba (25 %), zaměstnanost (20 %), dodávky dodavatelů (15 %), stav zásob (10 %). Respondenti průzkumu jsou dotázáni na výsledky výrobní činnosti. Formální odpovědi jsou ve srovnání s předchozím měsícem „vyšší“ (více), „nižší“ (méně) nebo „beze změn“. Respondenti mohou přidat i vlastní komentář. Každá složka zprávy je sebrána do difúzního indexu. Vypočítává se jako součet prostých procentních změn v odpovědích „vyšší“ a „nižší“ a poloviny odpovědi „stejné“ nebo „beze změn“ . Difúzní index, který je finálním indikátorem, se nazývá index nákupních manažerů (PMI). Jeho hodnota může kolísat mezi 0 a 100 % s různým rozsahem spektra: 50 % znamená beze změn, nad 50 % odráží růst a pod 50 % ukazuje na pokles. 

Vliv na akciový trh. Pokud je činnost společností stále převážně zisková a úrokové sazby se drží na relativně nízkých úrovních, bude růst difúzního indexu pravděpodobně vnímán jako signál růstu trhu. A naopak, pokud další indikátory ukazují blížící se konec hospodářského cyklu – přehřátí, inflaci nebo zvýšení úrokových sazeb – může dát růst indexu ISM silný signál k hromadnému výprodeji akcií.

Index podnikatelské činnosti ISM je zveřejňován první pracovní den měsíce, který následuje po vykazovaném měsíci, v 18:00 GMT + 3.

Zdroj: Institut pro řízení zásobování

Vliv na trh: průměrný
 

Podělte se o svůj názor

Děkujeme! Přejete si ještě něco dodat?

Jak byste ohodnotili odpověď, kterou jste obdrželi?

Zanechte komentář (nepovinné)

Vaše zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.
Děkujeme, že jste věnovali čas na vyplnění našeho online dotazníku.

smile""