Support service
×

Index produkčních cen (PPI)

Index produkčních cen (PPI)

Index produkčních cen (PPI) vyjadřuje změny cen zboží ze spotřebního koše, které bylo vyrobeno v daném odvětví. Index obsahuje dvě části: vstupní ceny (polotovary, komponenty atd.) a výrobní ceny (hotové výrobky). Výrobní cena v sobě zahrnuje hodnotu práce a dává nám představu o inflaci související s její změnou. Při výpočtu indexu nejsou brány v úvahu ceny dováženého zboží a služeb. Když se výrobci při vstupu potýkají s inflací, přechází zvýšení výrobních nákladů na spotřebitele. Proto PPI slouží jako hlavní indikátor CPI. Tento indikátor má na trh značný vliv. V době očekávaného růstu základních úrokových sazeb způsobuje jeho růst posilování amerického dolaru.

Index produkčních cen (PPI) udává ceny zboží na velkoobchodní úrovni. Existují tři velké podkategorie PPI: počáteční, střední a konečné. Trh pečlivě sleduje index konečného zboží, protože odráží ceny zboží, které je připraveno k prodeji konečnému uživateli. Ceny zboží v počáteční a střední fázi velmi často odrážejí nadcházející inflační (deflační) tlak. Čím blíž je ale počáteční zboží, tím víc tyto ceny odpovídají cenám komodit, které jsou už dostupné v obchodních indexech typu CRB (Commodity Research Bureau).

Ve všech etapách přitahuje pozornost trhu základní index, který nezahrnuje potravinové a energetické zdroje. Daný index se nazývá jádrový PPI. Je zveřejňován společně s hlavním indexem. Ceny potravin a energií mají být volatilní a mají zahrnovat tendence základní úrovně inflace. I když reakci trhu určují měsíční změny, analytikové si všímají i ročních změn. Index není revidován na měsíční bázi. Revize na roční bázi se sezónními úpravami ale mohou následující zprávy mírně vylepšit.

PPI se počítá stejně jako index spotřebitelských cen (CPI).

Souhrnná cena základního koše v aktuálním časovém období se vydělí cenou za předchozí období. Pak se ze získané hodnoty odečte jeden bod. Výsledek se vyjádří v procentech. Hodnota může být navíc jak kladná, tak záporná. Ve srovnání s CPI se PPI občas výrazně propadne, zejména když jsou zveřejněné hodnoty záporné. PPI a kurz národní měny mají přímou souvislost – růst indexu většinou vede k růstu kurzu národní měny a naopak.

Růst PPI způsobuje inflaci cen. Podle analytiků má na ekonomiku větší vliv než poptávková inflace. Pokud PPI srovnáme s CPI, je PPI považováno za hlavní indikátor, protože spotřebitelské ceny se mění až po produkčních cenách. PPI se zveřejňuje vždy 11. den měsíce v 16:30 GMT + 3, a to za předchozí měsíc.
 

Podělte se o svůj názor

Děkujeme! Přejete si ještě něco dodat?

Jak byste ohodnotili odpověď, kterou jste obdrželi?

Zanechte komentář (nepovinné)

Vaše zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.
Děkujeme, že jste věnovali čas na vyplnění našeho online dotazníku.

smile""