Support service
×

Fibonacciho čísla

Fibonacciho čísla

 

Fibonacciho čísla je teorie, pojmenová podle vynikajícího italského matematika působícím během 17.–18. století, která umožňuje používání číselných koeficientů (Fibonacciho čísla), které zase hrají důležitou roli při předpovídání pohybu trhu. Fibonacci vyvinul číselnou řadu (Fibonacciho posloupnost), která obsahuje posloupnost přirozených čísel:

 

'1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1 597, 2 584, 4 181 atd.'

 

Čísla na sebe navazují díky konstantním vztahům, konkrétně se jedná o poměr libovolného čísla k následnému číslu řádku, které se asymptoticky blíží 0,618, a poměrem každého člena posloupnosti k předchozímu členu, který se asymptoticky blíží 1,618 (Fibonacciho koeficienty nebo zlatý řez).

Zlatý řez je pozorován v mnoha objektech a činech přírody, počínaje skořápkami měkkýšů a konče víry hurikánu a galaxie.

Na finančních trzích jsou Fibonacciho čísla používána různě, jsou to nástroje prognózy cenových cílů a výpočtu úrovně stop-loss ztrátové pozice. Například korekce trendu se podle Fibonacciho čísla 0,618 obvykle očekává na úrovni 61,8 % předchozí změny ceny, což umožňuje investorovi nastavit stop loss o něco niíže, než je tato úroveň. Z tohoto důvodu, pokud dojde ke korekci na úrovni, která přesahuje očekávanou, se investor vyhne nadměrným ztrátám. Na druhou stranu, pokud korekce přibližně dosáhne cenové hladiny, výsledek zvýší pravděpodobnost, že se výklad cenového pohybu, zvoleného investorem, bude jevit jako správný.


Podělte se o svůj názor

Děkujeme! Přejete si ještě něco dodat?

Jak byste ohodnotili odpověď, kterou jste obdrželi?

Zanechte komentář (nepovinné)

Vaše zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.
Děkujeme, že jste věnovali čas na vyplnění našeho online dotazníku.

smile""