Support service
×

Świece japońskie (II)

Przyjrzymy się kilku formacjom składającym się z dwóch lub więcej japońskich świec. Warto zauważyć, że są one mało przydatne do handlu na rynku Forex, ponieważ zakładają, że ceny zamknięcia poprzedniego okresu handlowego i otwarcia następnego okresu handlowego się różnią.

Formacja byczego objęcia (bullish engulfing pattern) i formacja niedźwiedziego objęcia (bearish engulfing pattern). Formacje te powstają, gdy długa świeca podąża za krótką świecą o przeciwnym kolorze i ją zakrywa. Formacje są zwiastunami odwrócenia trendu, jeśli występują odpowiednio podczas wyraźnie określonego trendu spadkowego i wzrostowego. Aby określić rodzaj trendu, należy skorzystać z narzędzi opisanych w odpowiednim rozdziale.

Kolejna formacja, którą omówimy, nazywa się harami. Może być również wzrostowa lub spadkowa w zależności od rodzaju świecy i poprzedniego trendu. Formacje te powstają, gdy świeca o małym korpusie podąża za świecą o dużym korpusie o przeciwnym kolorze i wskazuje na osłabienie trendu.

Formacje przenikania (piercing line) i zasłony ciemnej chmury (dark cloud cover) są również zwiastunami zmiany trendu (odpowiednio spadkowego i wzrostowego). Formacja przenikania formuje się na tle trendu spadkowego, gdy po długiej ciemnej świecy pojawia się długa świeca. W tym przypadku jasna świeca otwiera się poniżej poziomu zamknięcia czarnej świecy i zamyka się powyżej jej środka. Formacja zasłony czarnej chmury formuje się w trendzie wzrostowym, gdy po długiej białej świecy pojawia się długa czarna świeca. W tym przypadku czarna świeca otwiera się powyżej poziomu zamknięcia białej świecy i zamyka się poniżej jej środka.

Kolejne formacje, którym przyjrzymy się, składają się z trzech kolejnych świec. Formacje te nazywane są gwiazdą poranną i gwiazdą wieczorną. Gwiazdą w tym kontekście jest krótka świeca, która jest umieszczona z dala od sąsiednich świec i nie pokrywa się z innymi świecami (w przeciwieństwie do cieni).

Takie formacje są sygnałem odwrócenia rynku. Kolor gwiazdy (jasny lub ciemny) nie ma znaczenia. Jeśli gwiazda zostanie usunięta, formacje te będą identyczne z formacjami przenikania i zasłony czarnej chmury, które są sygnałem odwrócenia rynku.

Ostatnimi formacjami, którym się przyjrzymy, będą formacje trzech białych żołnierzy (three white soldiers) i trzech czarnych kruków (three black crows). Jeśli formacje te powstają podczas wyraźnie określonego trendu spadkowego i trendu wzrostowego, to sygnalizują możliwą zmianę trendu. Te formacje składają się z trzech świec. Każda następna świeca musi otwierać się w korpusie poprzedniej świecy i zamykać poza jej maksimum (minimum).

Chociaż różne formacje mogą z pewnym prawdopodobieństwem wskazywać na zmianę trendu, należy je traktować z pewnym sceptycyzmem. Po pierwsze, teoria świec japońskich działa dobrze tylko na rynkach giełdowych, takich jak giełda czy rynek kontraktów terminowych. Po drugie, analizując formacje japońskich świec, z reguły używane są tylko wykresy dzienne i tygodniowe. Po trzecie, zachowanie wykresu w ramach tej samej świecy może być różne.

Sesja handlowa symbolizowana przez tę samą świecę może zawierać różne wahania cen. Obserwujemy zarówno spokojny, jak i zmienny rynek. Dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, że pewna formacja świec japońskich oznacza odwrócenie lub kontynuację trendu.

Podziel się swoją opinią

Dziękujemy! Czy chciałbyś(-abyś) coś dodać?

Jak oceniasz otrzymaną odpowiedź?

Zostaw komentarz (opcjonalnie)

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.
Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety online.

smile""