Support service
×

Teoria Chaosu


Czego tylko traderzy nie wymyślą, aby odnieść sukces w spekulacji finansowej. Wykorzystują oni albo metody podobne do gry w kasynie, ignorują zarządzanie ryzykiem, albo rzucają się w wir obliczeń matematycznych w poszukiwaniu wzorców w pozornie chaotycznych zachowaniach rynku. Jednak gdziekolwiek ścieżka wiedzy skręca, w większości przypadków prowadzi badacza do nowych odkryć.

Twórcą teorii chaosu jest Bill Williams, który jako pierwszy zasugerował wykorzystanie fraktali w tradingu. Fraktale to pewne formacje geometryczne, których główną cechą jest samopodobieństwo, tzn. z mniejszych elementów powstaje struktura o dużej skali. Struktura ta powtarza formę mniejszych formacji. Teoria mówi, że jest to szczególna właściwość, która leży u podstaw wszystkich elementów przyrody, od koryta rzeki po komórki ludzkiego mózgu.


Zatem w jaki sposób fraktale mogą być użyteczne w handlu? Bardzo często można zauważyć, że niektóre formacje na wykresach pojawiają się z zaskakującą regularnością w większych i mniejszych proporcjach. W ten sposób można stwierdzić, że rynek po pewnym czasie powtarza swoje ruchy podobne do już istniejących elementów. Jeśli określisz te elementy, wtedy prognozy mogą być bardziej dokładne, a więc używane według własnego uznania. Bill Williams zaproponował, aby zdefiniować fraktal Forex jako kilka świec, z których jedna będzie lokalnym minimum lub maksimum w konkretnym przedziale czasowym. Dla uproszczenia opracował wskaźnik, który stał się bardzo popularny. Obecnie mówi się, że jest to standardowe narzędzie dla platformy handlowej MetaTrader4.

 

Teoria chaosu rozwinęła się dziś tak bardzo, że oddaliła się od pierwotnego pomysłu Billa Williamsa. Istota pozostaje jednak ta sama - poszukiwanie podobnych figur na wykresach w celu przewidywania cen. Współczesna teoria fraktali jest taka, że traderzy nie szukają fraktali, ale monad - nieco większych formacji opartych na podobieństwie więcej niż pięciu lub dziesięciu świec. Ponadto, pochodna teorii fraktalnej, Teoria Rynku Lustrzanego, poszła jeszcze dalej twierdząc, że rynek odzwierciedla sam siebie po osiągnięciu pewnych punktów. Przykłady dostarczane przez rynek są niesamowite. Zaskakujące jest to, jak dokładne mogą być prognozy zbudowane w oparciu o tę teorię. Co więcej, zwolennicy rynków lustrzanych twierdzą, że nawet nieprzewidywalne wydarzenia o charakterze fundamentalnym zostały już uwzględnione przez rynek. Typowym przykładem jest zamach terrorystyczny w Londynie: przed nim na wykresie walutowym nie było żadnych technicznych przesłanek dla spike'u, ale przed nim, wskaźniki lustrzane wskazywały na silny impuls.Proszę wypełnić poniższy formularz:

Thank you! Is there anything you would like to add?

How would you rate the answer you received?

Leave your comment (optional)

Your feedback is very important to us.
Thank you for taking the time to complete our online survey.

smile""