Support service
×

Handel na podstawie wiadomości


Strategia handlu na podstawie wiadomości reprezentuje jedną z metod handlu opartą na założeniu, że wiadomości poruszają rynkiem. Publikacja pozytywnych wiadomości powoduje wzrost cen, podczas gdy negatywne wiadomości powodują ich spadek. W tym podejściu wszelkie czynniki, które wpływają na wartość firmy, traktowane są jako wiadomości o tych czynnikach. Na przykład, poprawa wskaźników finansowych firmy (wskaźnik fundamentalny, który jest częścią analizy rynku) jest uważana za pozytywną wiadomość o poprawie wyników finansowych firmy.

Słynna spekulacja Nathana Rothschilda dotycząca bitwy pod Waterloo jest jednym z doskonałych przykładów strategii handlu na podstawie wiadomości w historii. W tamtych czasach Nathan Rothschild był znany na londyńskiej giełdzie jako człowiek, który miał dostęp do najbardziej aktualnych informacji. Dzięki takiemu wizerunkowi jego działania bardzo często miały bezpośredni wpływ na zachowanie innych uczestników rynku.

W dniu 20 lipca 1815 roku Nathan Rothschild dowiedział się o zwycięstwie Napoleona pod Waterloo na długo przed oficjalnym kurierem od księcia Wellingtona (dzięki jego doskonałym usługom kurierskim).

Zauważywszy ten fakt, Rothschild udał się na giełdę londyńską, gdzie zaczął sprzedawać papiery wartościowe. Efektem tych działań było pojawienie się pogłosek o klęsce Brytyjczyków, co wywołało panikę na giełdzie. Gdy kurs papierów wartościowych spadł do rekordowo niskiego poziomu, kupił je Rothschild, co przyniosło mu ogromny majątek.

W ten sposób bitwa pod Waterloo przeszła do historii nie tylko jako jedna z najważniejszych bitew, ale także jako największa operacja finansowa. Opinia publiczna, która zawsze ma skłonność do przesady, wciąż poważnie dyskutuje o możliwości, że napoleoński marszałek Grouchy spóźnił się na pole bitwy tylko dzięki pieniądzom Rothschildów.

Nie wszystko jest jednak takie proste i łatwe. Dość często rynek akcji reaguje w sposób nieprzewidywalny na wiadomości z punktu widzenia osoby niewtajemniczonej. Na przykład, ceny zaczynają nagle spadać przy jakiejś pozytywnej wiadomości i na odwrót.

Cały sekret tkwi w tym, że tylko niespodziewane wiadomości mają bezpośredni wpływ na rynek.

Tak więc nie ma wątpliwości, że wiadomość o rewolucji w dowolnym kraju, w wyniku której wszystkie akcje zostaną anulowane, doprowadzi do całkowitego załamania giełdy. Albo nagła poprawa wyników finansowych spółki jest dobrą wiadomością, która z pewnością spowoduje wzrost cen akcji spółki. Te dwa przykłady to jednak wiadomości niespodziewane, które mogą zaskoczyć uczestników rynku.

Zdecydowana większość wiadomości, które mają wpływ na rynek to planowane raporty, dane makroekonomiczne, czy wcześniej zapowiadane oficjalne oświadczenia. Specjaliści mają takie powiedzenie na takie wiadomości: "Kupuj plotki i oczekiwania, sprzedawaj fakty". Wyjaśnia ono, dlaczego ceny rosną przed pozytywnymi wiadomościami i spadają, gdy tylko oczekiwana wiadomość zostanie ogłoszona. Jednakże, przed spadkiem, zawsze następuje krótki skok ceny.

Przyczyny takiej sytuacji są następujące: zamknięcie i otwarcie pozycji zajmuje głównym uczestnikom rynku (nazwijmy ich profesjonalistami) tygodnie, a nawet miesiące. Nie mogą więc oni po prostu sprzedawać akcji na rynku niedźwiedzia, ponieważ doprowadzi to do załamania cen. W związku z tym zamykają oni swoje pozycje dokładnie w momencie, kiedy pojawiają się oczekiwane pozytywne wiadomości.

Podsumujmy więc.

Wszystkie wiadomości można podzielić na oczekiwane i nieoczekiwane. Pierwsza grupa opiera się na zasadzie "kup plotkę - sprzedaj fakt", natomiast wiadomości nieoczekiwane są odbierane bezpośrednio w zależności od ich charakteru.

Jak wspomnieliśmy powyżej, większość wiadomości na rynku akcji należy zaklasyfikować jako oczekiwane. Na przykład, większość przejęć i fuzji wymaga znacznego czasu na opracowanie. Takie transakcje mogą być negocjowane przez wiele miesięcy przy zaangażowaniu dużej liczby osób. W takich przypadkach jest oczywiście prawie niemożliwe, aby zapobiec wyciekowi informacji, które stają się dostępne dla rynku w formie plotek na długo przed oficjalnym ogłoszeniem. Pozytywne i negatywne raporty finansowe spółek należą do grupy oczekiwanych wiadomości i obejmują plasowanie obligacji, wiadomości o fuzjach i przejęciach, ogłoszenia dużych kontraktów itp.Podziel się swoją opinią

Dziękujemy! Czy chciałbyś(-abyś) coś dodać?

Jak oceniasz otrzymaną odpowiedź?

Zostaw komentarz (opcjonalnie)

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.
Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety online.

smile""