Навчання Форекс


Коли ми купуємо щось в магазині, то цінник показує ціну товару в національній валюті. Наприклад, ми платимо 300 рублів і купуємо книгу, що є для нас звичайною ситуацією.

На ринку Форекс ми завжди торгуємо однією валютою стосовно іншої, тому традиційного цінника недостатньо. Наприклад, в нашій угоді присутні долар США і євро. Для того, щоб визначити ціну валюти, ми повинні знати, скільки коштує 1 долар США в євро або ціну 1 євро в доларах США. Іншими словами, нам потрібно знати курс обміну однієї валюти на іншу. Такий курс позначається котируванням типу А/В. У нашому випадку котирування виглядає як EUR/USD.

Перша валюта в котируванні називається базовою, а друга – що котирується валютою. Для будь-якої валютної пари на ринку Форекс положення валюти в котируванні строго встановлено. Для пари за участю євро і долара це завжди EUR/USD і НІКОЛИ USD/EUR. Таким чином, тут євро є базовою валютою, а долар США – котируваної.

Як же встановлюється положення валюти в котируванні? Давайте відвернемося від ринку Форекс і розглянемо країну, наприклад, Японію. Історично, кожна країна має свої власні правила записи котирувань. Зазвичай вони створюються, щоб донести інформацію зручним способом. Легше сказати, що 1 долар США можна купити або продати за 104,78 єни, а не навпаки. Тому курс обміну японської єни представлений як USD/JPY. Спосіб запису курсу валютного обміну, коли ціна іноземної валюти позначається в одиницях національної валюти, називається прямим котируванням. Метод запису курсу валютного обміну, коли ціна національної валюти позначена в одиницях іноземної валюти, називається зворотним котируванням. У нашому випадку, USD/JPY – це пряме котирування для Японії.

На ринку Форекс не існує такого поняття, як національна валюта. Основна резервна валюта – це долар США. Для котирувань з присутністю долара США використовуються правила запису валютних котирувань у відповідних країнах. Стосовно долара США застосовується поняття прямого і зворотного котирування. У парі з деякими валютами, де долар США є базовою валютою, ми маємо справу зі зворотним котируванням. У парі з іншими валютами, де долар США є котируваною валютою, ми стикаємося з прямим котируванням. Розглянемо валютну пару USD/JPY. Тут долар США – це базова валюта в зворотному котируванні. А в валютній парі GBP/USD долар США – це безпосередньо котирувана валюта.

Коли ми говоримо, що котирування А/В становить Х, ми маємо на увазі, що 1 одиниця базової валюти може бути продана або куплена за Х одиниць котируваної валюти В. Давайте знову звернемося за прикладом до валютної пари EUR/USD: якщо ми говоримо, що котирування EUR/USD становить 1,2845, то ми маємо на увазі, що ми можемо купити або продати 1 євро за 1,2845 доларів США. Інакше кажучи, угоди на купівлю/продаж завжди належать до базової валюти. Нижче наведені приклади котирувань, позначених в доларах США.

EUR/USD 1.2845

USD/JPY 97.50

GBP/USD 1.6260

USD/CHF 1.1623

AUD/USD 0.6735

USD/CAD 1.2535

Ми можемо зробити висновок, що можна купити/продати 1 євро за 1,2845 долара США, 1 долар США за 97,5 японських єн і т.д.

Важливо знати, що в деяких списках котирувань в Інтернеті провайдери не конкретизують прямі та зворотні котирування, маючи на увазі, що користувачі поінформовані та розуміють, яка валюта є котированою, а яка – базовою. Наприклад, ви знайшли котирування JPY/USD 97,50. Це зворотне котирування стосовно долара США, яка означає, що USD/JPY 97,50. Іноді котирування проти долара США позначаються тільки однією валютою, наприклад JPY 97,50. Тому важливо вивчати котирування валютних пар, якими ви збираєтеся торгувати, а також знати, яка саме це котирування (пряма або зворотна) щодо долара США. В іншому випадку, ви можете прийняти неправильне рішення по угоді. Наприклад, швейцарський франк є котированою валютою в парі з доларом США. Котирування 1,1623 означає, що ви можете купити/продати 1 долар США за 1,1623 франка, а не навпаки.

Крім того, важливо розуміти, як змінюються котирування. Ваша головна мета на ринку Форекс – купити дешевше і продати за дорожчою ціною. Для прямих і зворотних котирувань напрям зміни курсу має протилежне значення. Для прямого котирування проти долара США (як, наприклад, в парі GBP/USD) зростання котирування означає підйом британського фунта і падіння долара США. А в валютній парі USD/JPY зростання котирування означає зміцнення долара США та ослаблення японської єни. Тому так важливо не переплутати тип котирування щодо валюти, яка цікавить вас, коли ви закриваєте позицію на ринку Форекс.

Показник точності (число знаків після коми в десяткового дробу) використовується для різних котирувань. Мінімальна зміна котирування називається «пункт» або «піпс», його значення відрізняється для різних котирувань. Наприклад, для котирування валютної пари EUR/USD 1 пункт становить 0,0001, а для котирування USD/JPY 1 пункт дорівнює 0,01. Великі цифри змінюються повільно.

Ціна 1 пункту, позначеного в доларах США, представляє особливий інтерес. У разі прямого котирування проти долара США визначити значення 1 пункту не проблема, бо він вже позначений в доларах США. У разі зворотного котирування проти долара США значення 1 пункту в доларах розраховується за спеціальною формулою. Ми повернемося до цього пізніше, коли будемо вчитися обчислювати прибутки та збитки.

В цьому розділі всі котирування були виражені в спотових (поточних) цінах. Ми вирішили не перевантажувати матеріал введенням таких понять, як ціна покупки/продажу, розмір спреду і крос-курси. Ми поговоримо про ці поняття пізніше.

Вибрані статті

Проблеми з введенням/виведенням коштів

Що робити, якщо виникають проблеми з введенням/виведенням коштів

Мінімальна сума поповнення

Мінімальна сума поповнення

Поповніть рахунок зручним для вас способом