Support service
×

Martingale

Strategie martingale je populární mezi hráči hazardních her již od 18. století. Hlavní myšlenka této strategie sázení spočívá v neustálém zvyšování sázek po každé prohře. Tímto způsobem jsou všechny předchozí ztráty snadno pokryty jedním ziskem. Jakmile hráč vyhraje, stane se výše sázky minimální. Tato strategie funguje perfektně ve hrách jako „panna nebo orel“ a „více nebo méně“ s výplatami vyššími než 2:1 (pokud je výplata 2:1, jeden zisk pokryje všechny ztráty, ale ne více). Je tento přístup použitelný pro obchodování s měnami?

Jednoduše řečeno, směnný kurz může jít buď nahoru, anebo dolů. Jinými slovy, pokud omezíte své obchodní příkazy jasnými čekajícími příkazy stop a profit, rozdíly v takových hrách se stanou minimálními. Místo výše sázky se zvyšuje hodnota příkazu. Obchodování tedy přestává záviset na analýzách, tiskových zprávách a dalších událostech, které mají dopad na ceny.

Navzdory své jednoduchosti má metoda několik nevýhod. Prvním problémem je zůstatek: ten musí být dostatečně vysoký na to, aby vydržel více než 5 (alespoň!) po sobě jdoucích zvýšení objemu příkazů. Navíc každé dealingové centrum použije automatický příkaz stop v případě, že velikost vkladu klesne na 10 % původní částky.

Zadruhé je třeba vzít v úvahu pohyby měnového kurzu nahoru nebo dolů. Pravděpodobnost, že vám padne panna nebo orel s nekonečným počtem her bývá 50 %. Například při obchodování uprostřed výrazného downtrendu bude jen těžko možné uzavřít všech 10 nákupních příkazů se ziskem. Maximálně pouze 1–2 z 10 objednávek budou ziskové.

Kromě toho, pokud místo zvýšení objemu objednávek umístíte výše příkaz take profit nebo jej zvýšíte společně s objemem, zvyšuje se také pravděpodobnost ztrát, protože se aktivuje příkaz stop loss. Navzdory všem pravidlům správy peněz budete muset udržovat poměr stop/profit v poměru 1:1.  V opačném případě může na vítězný obchod čekat měsíce.

Nakonec je třeba zmínit psychologický faktor. Když akumulujete kritický zůstatek (součet zůstatku, který umožňuje obchodování s velkými objemy a může vést k velkým ztrátám v případě neúspěšného obchodu), může být velmi těžké ovládat emoce. Proto je velmi obtížné začít s minimální hodnotou objednávky, když budete svědkem další ztráty.

Jak vidíte, metoda martingale nefunguje dobře jako hlavní strategie. Martingale je skvělá volba, která pomáhá sledovat postupné zvyšování hodnoty objednávek. Později probereme, jak tuto metodu správně používat při obchodování na Forexu.


Podělte se o svůj názor

Děkujeme! Přejete si ještě něco dodat?

Jak byste ohodnotili odpověď, kterou jste obdrželi?

Zanechte komentář (nepovinné)

Vaše zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.
Děkujeme, že jste věnovali čas na vyplnění našeho online dotazníku.

smile""