Support service
×

Martingale

Strategia martingale jest znana fanom hazardu już od XVIII wieku. Polega ona na stałym podwyższaniu stawek w przypadku straty. W ten sposób wszystkie poprzednie straty są łatwo pokrywane przez jedną wygraną. Jak tylko gracz wygra, stawka zakładu ponownie staje się minimalna. Ta strategia sprawdza się świetnie w grach typu „orzeł czy reszka”, „mniej czy więcej” z wypłatami powyżej 2 do 1 (jeśli wypłata wynosi 2:1, jedna wygrana pokryje wszystkie straty, ale nie więcej niż to). Jednak czy takie podejście ma zastosowanie w handlu walutami?


Z samej swojej natury, pomijając drobiazgi i nie ograniczając ogólności, kurs waluty może rosnąć lub maleje. Tzn. jeśli ograniczymy zlecenie o dokładne wielkości stop lossów i take profitów, różnica w stosunku do takich gier staje się minimalna. Zamiast wielkości zakładu, zwiększa się wolumen zlecenia, a handel nie zależy od analityki, informacji prasowych i innych wydarzeń, które wpływają na cenę.


Mimo swojej prostoty, nie wszystko jest tak łatwe, jak byśmy chcieli. Pierwszym problemem są wole środki. Ich kwota musi być tak spora, aby wytrzymać więcej niż 5 (co najmniej!) kolejnych wzrostów wolumenu zlecenia, biorąc pod uwagę automatyczny stop, który jest obecny we wszystkich centrach dealerskich w przypadku, gdy kwota depozytu zostanie zmniejszona do 10% kwoty początkowej w firmie.


Po drugie, nie można po prostu odrzucić prawdopodobieństwa ruchu kursu w górę lub w dół. Jeśli prawdopodobieństwo wypadnięcia reszki lub orła w nieskończonej liczbie gier ma tendencję do 1/2, to w przypadku wyraźnej tendencji, załóżmy, spadkowej, zamknięcie więcej niż jednego lub dwóch zleceń z 10 zleceń kupna z zyskiem jest prawie niemożliwe.

Po trzecie, jeśli zamiast zwiększać wolumen zleceń, ustawimy wyższy poziom take profit lub będziemy go zwiększać razem z wolumenem, to zwiększa się możliwość złapania "straty" (uruchamia się stop-loss). Jakkolwiek byśmy nie chcieli, powinniśmy trzymać się stosunku stop/profit 1:1. W przeciwnym razie zyskowne transakcje mogą zająć dużo czasu.

I wreszcie, po czwarte - czynnik psychologiczny. Po zgromadzeniu masy krytycznej salda (jest to kwota salda, która pozwala na handel dużymi ilościami, co prowadzi do poważnych strat w przypadku utraty transakcji), bardzo trudno jest poradzić sobie z emocjami. Dlatego raczej trudno jest zacząć od minimalnej wielkości zlecenia i jednocześnie pilnować kolejnej straty.

Jak widzimy z powyższego, martingale nie działa dobrze jako podstawowa strategia. Ale pomimo tego, martingale jest świetną opcją, aby nie odbiegać od stopniowego wzrostu wolumenu zleceń. Później omówimy, jak prawidłowo zastosować tę strategię w handlu na rynku Forex.
Podziel się swoją opinią

Dziękujemy! Czy chciałbyś(-abyś) coś dodać?

Jak oceniasz otrzymaną odpowiedź?

Zostaw komentarz (opcjonalnie)

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.
Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety online.

smile""