Навчання Форекс


Кожен раз, коли трейдер відкриває позицію за участю онлайн брокера (дилінгової компанії), частина коштів на його рахунку заморожується. Ця частина називається гарантійним депозитом і використовується в якості гарантії того, що трейдер ніколи не втратить більше, ніж має на своєму рахунку. Незаблоковані кошти називаються вільної маржею і використовуються для відкриття нових позицій. Однак не рекомендується використовувати всю суму балансу для відкриття позицій, бо вільна маржа також необхідна для захисту відкритих позицій від поточних (тимчасових збитків), які можуть перетворитися в справжні збитки, якщо позиція буде закрита в поточний момент.

Якщо клієнт не має достатньо коштів, щоб покрити поточні збитки, то тоді клієнт отримує вимогу маржі (так званий margin call), що сигналізує, що рахунок потрібно поповнити. Іншими словами, позиція автоматично закривається брокером, і в результаті клієнт зазнає реальні збитки. Поточні збитки можуть бути викликані непередбаченими коливаннями курсу в напрямку, протилежному відкритої позиції. Наприклад, ви відкрили довгу угоду по валютній парі USD/JPY, і курс долара почав падати. Це зовсім не означає, що ви залишитеся зі збитками, тому що в певний момент курс долара може розгорнутися в протилежному напрямку, і долар почне знову зростати. Але якщо в якийсь момент падіння курсу долара проти єни на вашому рахунку буде недостатньо коштів, щоб чинити опір поточним збиткам, тоді ваша позиція буде автоматично закрита, і ви зіткнетеся з реальними збитками.

Баланс вашого рахунку можна розділити на гарантійний депозит і вільну маржу. Розмір гарантійного депозиту залежить від розміру кредитного плеча, що надається дилінговою компанією (дивіться попередню статтю), типу лота, з яким працює трейдер, а також від кількості таких лотів. З кредитним плечем 1:50 при довгій позиції по валютній парі USD/JPY, відкритої одним міні-лотом ($10 000), сума гарантійного депозиту становитиме 10 000/50 = $200. Якщо ви маєте $1 000 на вашому рахунку, то $200 від цієї суми будуть заморожені, а $800 – у вашому розпорядженні.

З моменту відкриття позиції ведеться розрахунок поточних прибутків і збитків, бо курс долара проти єни постійно змінюється. Уявіть собі, що поточні збитки склали $800, тобто ми стоїмо перед вибором: або закрити позицію, що призведе до втрати $800, або продовжувати чекати. Але позиція все ще відкрита, і курс може розвернутися в протилежному напрямку і принести прибуток. Ми дотримуємося думки, що відкриття довгої позиції було правильним рішенням. Однак дилінгова компанія розуміє, що якщо поточні збитки перевищують баланс нашого рахунку, то тоді їй доведеться справлятися з дефіцитом за рахунок власних коштів, що, звичайно, не бажано для компанії. На цей випадок дилінгові компанії страхують свої ризики. Тому як тільки ваші операційні витрати покривають якусь частину вашого гарантійного депозиту, спрацьовує вимога маржі, і всі ваші відкриті позиції автоматично закриваються. На вашому рахунку залишається тільки незаймана частина вашого гарантійного депозиту, яка перетворюється в вільну маржу. Наприклад, 30% гарантійного депозиту  це гранична сума, а це означає, що коли спрацювало вимога маржі, тільки 70% вашого гарантійного депозиту залишається на вашому рахунку. У нашому прикладі з вимогою маржі при відкритій довгій доларовій позиції на рахунку залишиться 0,7 * 200 = $140. Такої суми недостатньо навіть для відкриття позиції, тому на рахунок потрібно додати додаткові кошти.

Яке ж зміна курсу має статися для активації вимоги маржі? Припустимо, що курс долара США проти японської єни був 104,75/85 на момент відкриття позиції. Іншими словами, ми купили долари за курсом 104,85 єни за долар. Позиція закривається при зворотному угоді, тобто коли долари продані за єни, а потім прибутки/збитки оцінюються в доларах США. Уявімо, що розмір спреду постійний (10 пунктів), і нас цікавить така котирування валютної пари USD/JPY Х (Х+10), при якій спрацює вимога маржі. Бо у нас відкрита 1 позиція по міні-лоту ($10 000), то $200 – це сума гарантійного депозиту, а $800  це вільна маржа, таким чином ми отримуємо наступне рівняння:

10,000 * (104.85 – X) / (X + 10) = 800 + 0.3 * 200

Виходить, що Х = 95,76. Отже, котирування, яке викликає спрацьовування вимоги маржі, виглядає наступним чином: USD/JPY 95,76/86. Ми бачимо, що курс повинен впасти на 900 пунктів, щоб спрацювало вимога маржі. На практиці для такого великого руху курсу потрібно багато часу, тому існує мала ймовірність активації вимоги маржі.

Що може статися, якщо ми відкриємо позицію по 4 міні-лотам замість одного (на суму $40 000)? Тоді гарантійний депозит становитиме $800, вільна маржа – $200, а наше рівняння буде виглядати таким чином:

4 * 10,000 * (104.85 – X) / (X + 10) = 200 + 0.3 * 800

У цьому рівнянні Х дорівнюватиме 103,6. Тому котирування, яке активізує вимога маржі, буде 103,60/70. Ми бачимо, що в такому випадку рух курсу, трохи перевищує 100 пунктів, викличе спрацьовування вимоги маржі. Зауважимо, що коливання ціни на 100 пунктів протягом торгового дня  звичайна ситуація на ринку Форекс. Цей приклад показує, що чим більше сума ваших відкритих позицій, тим менше коштів залишається на вільну маржу і тим вище ймовірність отримати вимога маржі. Поставтеся до цього серйозно!

З усього вищесказаного можна зробити наступний висновок. Щоб уникнути вимоги маржі, необхідно стежити за всіма відкритими позиціями та закривати їх своєчасно для скорочення збитків, якщо тренд змінився на несприятливий. Щоб звільнити трейдера від постійного спостереження за котируваннями, створена спеціальна функція обмежувального наказу (limit order). За допомогою цього наказу ви можете конкретизувати граничні значення поточних збитків при відкритій позиції (stop-loss), а також поточного прибутку (target, take profit). Як тільки поточний прибуток і збитки перевищують граничні значення, позиція буде автоматично закрита. На відміну від ринкового наказу брокеру, який є наказом відкрити або закрити позицію за поточними ринковими цінами, обмежувальний наказ скорочує ризики ваших збитків і очікуваних прибутків.

Одним словом, будучи трейдером вам потрібно всіма силами уникати вимоги маржі, бо спрацьовування "margin call" може привести вас до банкрутства. З цієї причини прагніть уникати ситуацій, коли велика частина вашого рахунку заморожена в якості гарантійного депозиту, стежте, щоб ваша вільна маржа була достатньою. Не намагайтеся відкрити позиції на всі вільні кошти на вашому рахунку. Використовуйте обмежувальні накази для страхування потенційних збитків і очікуваних прибутків!

Вибрані статті

Комісії

Які комісії стягуються при введенні або виведенні коштів

Мінімальна сума поповнення

Мінімальна сума поповнення

Поповніть рахунок зручним для вас способом