Support service
×

Úrovně podpory a odporu

Úroveň podpory je úroveň cen, která má poměrně velký potenciál pro nákup s cílem zastavit a zvrátit pokles cen. Úroveň podpory je v grafu znázorněna vodorovnou nebo téměř vodorovnou čarou (linií), která spojuje několik den.

 

Úroveň odporu je přesný opak.

Je lepší kreslit čáry přes hranici akumulace, ale ne přes krajní body; protože hranice ukazuje místo, kde většina obchodníků změnila svůj názor. Krajní body mezitím odpovídají panickému sentimentu nejslabších hráčů, kteří mohou být snadno přemoženi emocemi. Slabé úrovně odporu a podpory mají za následek pozastavení trendů; silné úrovně mohou trend otočit.

Důvody pro existenci úrovní odporu a podpory jsou: paměť (zkušenost), migréna vyplývající ze zvyšujících se ztrát ze ztrátových otevřených obchodů, stejně jako lítost nad ztraceným ziskem (nedostatečným objemem otevřených ziskových obchodů).

 

Síla podpory a odporu

 

Síla podpory a odporu závisí na třech faktorech: jejím trvání, výšce a objemu obchododování. Čím delší je linie podpory nebo odporu, tj. čím delší je její trvání a množství trendových doteků, tím vyšší je. Úrovně podpory a odporu se však mohou stát zastaralými.

 

Čím širší jsou hranice podpory a odporu, tím výše je síla.

Čím větší je objem na úrovni podpory a odporu, tím výše je.

 

Pravidla pro obchodníky

 

1. Nastavte stop příkaz pro uzavření ztrátových pozic.

 

2. Rozlišujte dlouhodobé úrovně podpory a odporu od těch krátkodobých. Dlouhodobé úrovně mají vyšší hodnotu.

 

3. Úrovně podpory a odporu by měly být použity pro zadávání příkazů k uzavření ztrátových nebo ziskových operací. Doporučení od Edwardse a Mageeho není uzavírat pozice na kulatých číslech (hra proti psychologii davu). Ale v současné době už všichni zavírají na zlomcích.

 

Skutečné a falešné průlomy úrovní podpory nebo odporu

 

K fluktuacím na trhu dochází v rozpětí, ale ne podél trendové linie. Většina průlomů rozpětí je falešná. Jsou to takzvané „jedové nástrahy“ pro amatéry a štěstí pro profesionály. Poslední uvedené předpokládá, že se ceny obecně liší, aniž by se příliš odchýlily. Jakmile uvidí průlom, který dosáhl své nové horní úrovně, otevřou pozici v opačném směru. Korelace rizika a zisku je zde tak dobrá, že si odborníci mohou při odhadování času dovolit chybu a stále budou ziskoví. Nejlepší okamžik nákupu během průlomu ve směru nahoru ve 24hodinovém diagramu určují výsledky týdenní analýzy diagramu, který ukazuje nový vzestupný začátek trendu. Po skutečných průlomech následuje velké množství obchodů, zatímco falešné jsou obvykle doprovázeny několika málo obchodními operacemi. Skutečné průlomy jsou také ověřovány novými extrémními opatřeními ukazatelů technického trhu, která se mění ve směru trendu, zatímco falešné průlomy obvykle způsobují chaotické změny cen a ukazatelů.

 

Úrovně podpory a odporu kolem pivot bodu.

 

Existuje technika odhadu úrovní podpory a odporu – „Pivot body v obchodování“. Používá se při intradenním obchodování a je efektivní na trzích se značnými cenovými změnami během jednoho dne.

 

Denní pivot bod: P = (H včerejší +L včerejší +C včerejší)/3

 

Odpor první úrovně: R1 = 2P-L

 

Podpora první úrovně: S1 = 2P-H

 

Odpor druhé úrovně: R2 = P+(R1-S1)= P+(H-L)

 

Podpora druhé úrovně: S2 = P-(R1-S1)= P-(H-L)

 

Odpor třetí úrovně: R3 = R1 + (H-L)

 

Podpora třetí úrovně: S3 = S1 - (H-L)

 

 

Pokud ceny prolomily výše uvedený pivot bod, je třeba otevřít dlouhodobou pozici s příkazem stop loss na úrovni pivot bodu. Pokud by se ceny vydaly směrem pod pivot bod, měla by se otevřít krátkodobá pozice se stejným příkazem stop loss.

Jakmile je dosaženo první úrovně podpory, mělo by dojít k uzavření pozice, ale pokud ji ceny překročily, měl by být příkaz stop přesunut na tuto úroveň. Podobně by se mělo postupovat, jakmile cena dosáhne druhé úrovně odporu.

 

Pro úrovně podpory jsou akce symetrické.

 

 

Úrovně podpory a odporu kolem meridiánu (metody 1/3-2/3)

 

Existuje také jednoduchá metoda odhadu úrovní podpory a odporu podle meridiánu:

 

Úroveň odporu: R = H - (H - L)/3

 

Úroveň meridiánu: M = (H + L)/2

 

Úroveň podpory: S = L + (H - L)/3

 

Úrovně podpory a odporu, které se počítají podle zmíněných metod, se také nazývají Tironeho úrovně podle jména analytika Johna Tironeho.


Podělte se o svůj názor

Děkujeme! Přejete si ještě něco dodat?

Jak byste ohodnotili odpověď, kterou jste obdrželi?

Zanechte komentář (nepovinné)

Vaše zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.
Děkujeme, že jste věnovali čas na vyplnění našeho online dotazníku.

smile""