Навчання Форекс


Торговельні операції на ринку Форекс проводяться не тільки в парі з доларом США. Ми навмисно не зачіпали цей тип угод до справжнього моменту, щоб зробити наш курс більш доступним. Валютні пари, в яких відсутній долар США, називаються кросс-валютними парами. Як правило, тільки просунуті трейдери працюють з кросс-валютними парами, бо для успішної торгівлі кросами необхідно володіти солідними знаннями про економічні індикатори специфічних країн. GBP/JPY, EUR/JPY і GBP/EUR – це приклади кросс-валютних пар.

Положення долара США в котируваннях основних валютних пар суворо визначено. Положення валют в кросс-валютних парах може змінюватися в залежності від котированої валюти. Наприклад, банк в Канаді може визначити курс канадського долара стосовно євро у валютній парі EUR/CAD. Необхідно враховувати цей момент при здійсненні операції з кросс-валютними парами, щоб не прийняти невірне торгове рішення. Однак британський фунт є винятком. Він завжди позначається в валютних парах як GBP/___, тобто він завжди є базовою валютою.

Чому кросс-валютні пари так популярні на ринку Форекс? Уявімо ситуацію, коли ви очікуєте великий економічний підйом в Канаді, наприклад, завдяки відкриттю нових родовищ нафти (Канада – один з ключових постачальників нафти на глобальний ринок). В цей час в Японії свіжі економічні індикатори вказують на тимчасовий спад в економіці. Через те, що стан економіки країни безпосередньо впливає на курс її валюти на глобальному валютному ринку, то стає очевидним, що потрібно купувати канадські долари та продавати японські єни. Але якщо ви робите цю угоду з доларами США, то результат може бути зовсім непередбачуваним. Долар США може рости або падати, тому що ми можемо не мати чіткої інформації про економічний клімат США. Отже, покупка канадських доларів за долари США (за котируванням USD/CAD) може не принести очікуваного прибутку, як і продаж японських єн за долари США (USD/JPY). Якщо ми проводимо ці угоди одночасно в рівних обсягах, виключивши долар США, то ми перестаємо залежати від ситуації в економіці цієї держави. Ми досягаємо цього результату, торгуючи кросс-валютними парами на ринку Форекс. Таким чином, ми опускаємо фактор впливу економіки США на курси валют, як в нашому прикладі.

Більшість угод на ринку Форекс проводяться з основними або доларовими валютними парами. Кросс-валютні пари менш ліквідні на ринку Форекс. Отже, кросс-валютні пари не розраховуються за ціною покупки та продажу валют відносно один одного, як це робиться з основними парами. В іншому випадку ринок кросс-валютних пар міг би стати спекулятивним, і будь-який учасник зміг би взяти його під свій повний контроль. Таким чином, попри відсутність доларів США в котируваннях кросс-валютних пар, коли формуються котирування кросс-курсів, основні пари з доларом США беруться до уваги.

Як же розраховуються кросс-валютні пари? Існують три можливих варіанти розрахунку крос-курсів в залежності від того, є долар США базовою валютою або котированою в основних валютних парах, які нас цікавлять. Ми будемо застосовувати прості арифметичні правила, які використовуються для множення і ділення дробів. Водночас ми не повинні сприймати буквально валютну пару USD/JPY як простий дріб. Дійсно, якщо уявити єну до долара США як простий дріб, то значення котирування 104,78 (кількість японських єн, обмінюване на долар США), можна записати як JPY/USD. З практичної точки зору, ця валютна пара позначається як USD/JPY. Перший тип розрахунку використовується для валют з прямими котируваннями щодо долара США (тобто долар США є базовою валютою в парі для обох валют). Візьмімо японську єну і швейцарський франк. Нам потрібно взяти до уваги котирування USD/JPY і USD/CHF проти долара, тоді ми зможемо розрахувати кросс-курс швейцарського франка проти японської єни за допомогою ділення:

CHF/JPY = USD/JPY : USD/CHF.

Це означає, що потрібно розділити USD/JPY на USD/CHF. Наприклад, якщо USD/JPY варто 104,78, а USD/CHF 1,0505, то крос-курс швейцарського франка до єни буде дорівнює округленому числу CHF/JPY 99,74.

Другий тип розрахунків використовується для валют з прямим і зворотним котируванням проти долара США (в цьому випадку долар США є основною валютою в парі для однієї валюти та котированою валютою для іншого). Розгляньмо японську єну та австралійський долар. З огляду на котирування USD/JPY та AUD/USD до долара США, ми можемо розрахувати кросс-курс австралійського долара проти єни за допомогою правил множення дробів.

AUD/JPY = AUD/USD * USD/JPY.

Отже, нам потрібно помножити AUD/USD на USD/JPY. Наприклад, якщо USD/JPY варто 104,78, а AUD/USD 1,0564, то крос-курс австралійського долара до японської єни дорівнює AUD/JPY 110.69.

Третій тип розрахунку застосовується зі зворотними котируваннями проти долара США (тобто долар є таким, що котирується для обох валют). Подивімось на валютну пару британський фунт до австралійського долара. Знову враховуємо котирування GBP/USD і AUD/USD проти долара США, і тоді ми зможемо обчислити кросс-курс британського фунта проти австралійського долара за правилами ділення дробів:

GBP/AUD = GBP/USD : AUD/USD.

Тобто нам потрібно розділити GBP/USD на AUD/USD. Наприклад, GBP/USD дорівнює 0.5028, а AUD/USD становить 1.0564, тоді крос-курс фунта стерлінгів до австралійського долара округлено становить GBP/AUD 0.4760.

Слід зазначити, що ми виключили з наших розрахунків поняття ціни продажу і покупки (bid і ask) з метою спрощення розрахункових формул. Крім того, досі ми використовували тільки поточні (спотові) ціни. Однак кожне доларове котирування має дві ціни, так само як і кросс-валютні пари. Що ж нам потрібно робити з цінами продажу і покупки (bid і ask)? Відповідь на це питання полягає в розумінні логіки розрахунку крос-курсів. Повернімося до нашого прикладу з першим типом розрахунків, а саме до кросс-валютної пари CHF/JPY. Ми хочемо дізнатися котирування кросс-валютної пари CHF/JPY. Щоб визначити ціну продажу (bid) швейцарського франка в цьому котируванні (а ціна bid, як ми знаємо, завжди ставиться до базової валюти), нам потрібно міркувати таким чином. Бо нам потрібно купити швейцарський франк, нам потрібно спочатку купити долари США за японські єни, а потім продати їх за швейцарські франки. Таким чином, для нас важлива ціна продажу (bid) USD/CHF. Крім того, нам потрібна ціна покупки (ask) USD/CHF. Отже, ціна продажу (bid) швейцарського франка для обміну на японські єни в кросс-валютній парі CHF/JPY розраховується за такою формулою:

CHF/JPY (bid) = USD/JPY (bid) : USD/CHF (ask).

Тим же способом, ми можемо вивести формулу для ціни ask швейцарського франка проти японської єни в кросс-валютній парі CHF/JPY:

CHF/JPY(ask) = USD/JPY(ask) : USD/CHF(bid).

У прикладах з другим і третім типами розрахунків ми користуємося такими ж формулами:

AUD/JPY(bid) = AUD/USD(bid) * USD/JPY(bid),

AUD/JPY(ask) = AUD/USD(ask) * USD/JPY(ask),

GBP/AUD(bid) = GBP/USD(bid) : AUD/USD(ask),

GBP/AUD(ask) = GBP/USD(ask) : AUD/USD(bid).

Як правило, дилери не користуються цими формулами, тому що вони громіздкі. Є більш зручний спосіб розрахувати ціну покупки та продажу кросс-валютних пар на ринку Форекс. Ми беремо середнє значення ціни bid і ask для кожної з доларових котирувань. Потім, використовуючи формули поточних (спотових) цін, ми можемо розрахувати поточне значення котирування кросс-курсу. Це підсумкове значення є «квазі» розрахунком, в якому потрібно ще врахувати та спред в кілька пунктів. Такі способи розрахунку ціни продажу/покупки для котирувань кросс-валютних пар.

Розгляньмо приклад кросс-валютної пари CHF/JPY. Припустимо, курси продажу/покупки цих валют: USD/CHF - 1.0502/08, а USD/JPY - 104.74/82. Таким чином, порахуємо середні величини:

USD/CHF(серед) = (1.0502 + 1.0508)/2 = 1.0505,

USD/JPY(серед) = (104.74 + 104.82)/2 = 104.78.

Вони використовуються в розрахункових формулах котирувань для кросс-курсів з поточними (спотовими) цінами. Підсумкове середнє значення ціни кросс-курсу CHF/JPY рівне 99.74, його потрібно скорегувати на 5 пунктів в обох напрямках. Так ми сформуємо ціни bid і ask кросс-валютної пари CHF/JPY: 99,69/79.

Пам'ятайте, що в такому спрощеному способі розрахунків криються потенційні проблеми. Тому що трейдери заробляють на ринку Форекс на операціях обміну, то спред повинен бути досить великим, щоб уникнути втрат при зворотному угоді з іншою валютою в цій парі. Це особливо актуально для низьколіквідних ринків екзотичних кросс-валютних пар. Підбиваючи підсумки цієї глави, слід зазначити, що аналіз і прогнозування кросс-валютних пар не відрізняється від аналізу і прогнозування основних валютних пар з участю долара США, тобто застосовуються ті ж самі інструменти.

Вибрані статті

Мінімальна сума поповнення

Мінімальна сума поповнення

Комісії

Які комісії стягуються при введенні або виведенні коштів

Поповніть рахунок зручним для вас способом