Навчання Форекс


Як і в будь-якій сфері життя, на ринку Форекс є видатні персони, чиї імена увійшли в історію. Джордж Сорос – один з найуспішніших трейдерів в історії ринку Форекс. Його кар'єра почалася з моменту заснування фонду «Квантум» у 1969 році в Кюрасао (Нідерландські Антильські острови у Вест Індії). За час свого існування фонд «Квантум» зробив безліч спекулятивних операцій на ринку Форекс. Наприклад, на спотовому ринку тільки в 1996 році фонд отримав прибуток, рівну річному доходу корпорації МакДональдс. Однак найприбутковіша угода Джорджа Сороса – це угода з британським фунтом, проведена в 1992 році, в результаті якої він витягнув чистий прибуток в обсязі $2 мільярдів протягом одного місяця. Завдяки такому успіху, Джордж Сорос завоював репутацію «людини, яка зламала Банк Англії».

Подібна тріумфальна угода стала можливою завдяки ситуації, що склалася в світі в 1990-ті. У 1979 році Німеччина і Франція виступили з ініціативою створення Європейської валютної системи (EMS). Європейська Валютна Система була заснована з метою підтримки стабільності курсів національних валют в країнах-учасницях цієї системи та підготовки до валютної інтеграції. Спочатку до складу EMS входили наступні країни: Німеччина, Франція, Італія, Нідерланди, Бельгія, Данія, Ірландія та Люксембург. Механізм регулювання курсів валют (ERM) в основі Європейської Монетарної Системи полягав у впровадженні Європейської валютної одиниці (Екю, ECU), яка стала прототипом сьогоднішнього євро. Для кожної країни в Європейській Валютній Системі було встановлено централізований курс щодо Екю, а також валютний коридор, в межах якого дозволялися зміни національного валютного курсу. Країни-члени EMS були зобов'язані підтримувати курс своєї національної валюти відповідно до умов угоди або покинути міжнародну організацію. За умовами статуту централізовані курси країн-учасниць могли змінюватися, і це відбувалося 9 разів з 1979 по 1987 роки.

У 1990 році Великобританія вступила в Європейську Валютну Систему, курс фунта стерлінгів було встановлено на позначці 2,95 німецьких марок з допустимим коридором ± 6%. Завдяки механізму валютних курсів до середини 1992 року темп інфляції в країнах, що беруть участь в Європейській Валютній Системі, значно знизився. Проте, штучне підтримання курсів валют в межах валютного коридору посіяло сумніви серед інвесторів. Ситуація погіршилася після возз'єднання Західної та Східної Німеччини в 1989 році. Слабкість економіки Східної Німеччини привела до збільшення державних витрат Німеччини, що змусило Бундесбанк випустити в обіг більше грошей. Така політика викликала інфляцію, і Бундесбанк був змушений підвищити процентні ставки. Високі процентні ставки залучили іноземних інвесторів, а це, своєю чергою, призвело до надлишкового попиту на німецьку марку, що спровокувало подорожчання німецької валюти. Великобританія, будучи пов'язаною статутом Європейської валютної системи, повинна була підтримувати курс своєї національної валюти в рамках валютного коридору стосовно німецької марки. У той час економіка Великобританії була дестабілізована, а рівень безробіття в країні був високим. Підвищення ключової процентної ставки слідом за Німеччиною в таких умовах могло тільки погіршити ситуацію. Разом з тим, не було інших можливостей зміцнити курс місцевої валюти найближчим часом. У той період Джордж Сорос і багато інвесторів вирішили, що Великобританія буде не в змозі підтримати курс місцевої валюти на необхідному рівні. Тоді Великобританії доведеться або оголосити про девальвацію національної валюти, або відмовитися від участі в механізмі валютних курсів.

Джордж Сорос вирішив взяти позики в британських фунтах, продати їх за німецькі марки та інвестувати в активи Німеччини. В результаті було продано майже 10 мільярдів фунтів стерлінгів. Джордж Сорос був не єдиним, хто думав таким чином, багато інвесторів зробили те саме. Як наслідок таких спекуляцій, нестабільна економічна ситуація в Великобританії погіршилася. Намагаючись нормалізувати ситуацію та утримати від падіння курс фунта, Банк Англії викупив 15 мільярдів фунтів стерлінгів з використанням своїх резервів. Однак це не принесло очікуваного результату. Тоді 16 вересня 1992 роки (пізніше цей день назвуть «Чорною середою) Банк Англії оголосив про підвищення ключової процентної ставки з 10% до 12%. Регулятор хотів погасити бум, але очікування британських банкірів не були задоволені.

Інвестори, які продавали фунт, були впевнені, що їх чекає колосальний прибуток в результаті подальшого падіння курсу фунта. Кілька годин по тому Банк Англії знову пообіцяв підняти процентну ставку до 15%, але трейдери продовжували купувати. Це тривало до 19:00 години того ж дня, коли генеральний підскарбій Норман Леймонт оголосив, що Великобританія виходить з механізму валютних курсів (ERM) і процентні ставки будуть знижені до 10%. Саме в цей день почалося падіння курсу вартості фунта. Фунт впав на 15% проти німецької марки й на 25% проти долара США протягом 5 тижнів. Це принесло гігантський прибуток фонду «Квантум». Так протягом місяця Джордж Сорос заробив близько 2 мільярдів доларів США, купуючи здешавілі фунти на кошти німецьких активів. В результаті тільки за вересень 1992 року фунт стерлінгів впав майже на 3 000 пунктів!

Таким чином Джордж Сорос, «людина, яка зламала Банк Англії», показав, до якої міри центробанки можуть бути вразливими перед валютними спекуляціями великих інвесторів в умовах штучно підтримуваних курсів валют. Використання позикових фондів дозволило Джорджу Соросу заробити статок протягом декількох тижнів, що стало початком його благодійної діяльності. Як ми вже згадували, з метою запобігання негативного впливу валютних спекуляцій на економіку країни центробанки створюють резерви в формі іноземних активів. Але, як показала практика, такі резерви можуть бути неефективними, якщо вони суперечать великому капіталу інвесторів, які переслідують ті ж цілі.

Сьогодні ринок Форекс набагато більш ліквідний, ніж на початку 1990-х років. Отже, жоден інвестор, навіть той, що має мільярдний капітал, не зможе впливати на курс будь-якої валюти протягом тривалого часу. «Чорна середа» вересня 1992 року залишилася далеко позаду. Однак історичні факти не можна ігнорувати, тому що історія має властивість повторюватися.

Вибрані статті

Комісії

Які комісії стягуються при введенні або виведенні коштів

Мінімальна сума поповнення

Мінімальна сума поповнення

Поповніть рахунок зручним для вас способом